Psikoloji Birimi Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020

Psikoloji Birimi


PSİKOLOJİ BİRİMİ

-Birimimizde, kişilerin yaşadıkları psikolojik sorunlarla baş edebilmelerine, kendilerini geliştirmelerine ve tanımalarına yönelik profesyonel hizmet sunulmaktadır. 
-Nasıl fiziksel bir sıkıntı yaşadığınızda doktora başvuruyorsanız, psikolojik problemlerle ilgili yardım almak da gerekli ve faydalıdır. Psikolojik bir rahatsızlığınız olabileceği gibi, yaşamın herhangi bir evresinde kendi başınıza başa çıkamıyor olabilirsiniz…
-Birebir psikolojik ve yaşamsal sıkıntılarla başvurabileceğiniz gibi, sizin ya da yakınlarınızın fiziksel hastalıklarıyla başa çıkma konusunda da bir psikoloğa başvurabilirsiniz. Burada amaç ruhsal bir hastalığın tedavisi de olabilir, basit bir problemin çözülmesi ya da sadece danışmak da...
-Psikolog, psikolojik ölçüm araçlarını kullanarak değerlendirmeler yapar.
-Bilimsel yöntem ve teknikleri kullanarak size yardım eder, ruhsal sıkıntılarınızı çözümlemeniz de yardımcı olur. 

Birimimize Hangi Problemlerle Başvurabilirsiniz


Depresyon; Kişiyi yaygın biçimde kuşatan keder, karamsarlık, isteksizlik ve yaşamdan zevk alamama hali.
Kaygı Bozuklukları; Aşırı titizlik, temizlik ve kontrol etme takıntıları ile görülebilen Obsesif Kompülsif Bozukluk, Panik Atak, Sosyal Fobi, Fobiler(yükseklik, uçak, kedi/köpek, böcek, asansör, kapalı yer vb. Sunum esnasında, konuşma ve görüşmelerde, sahne önünde, kalabalık kalabalık vb. ortamlarda duyulan performans kaygısı.
Cinsel İşlev Bozuklukları; Cinsel birleşmeye izin vermeyen vajinismus, cinsel ağrı, cinsel istek, cinsel uyarılma, orgazm aşamalarındaki sorunlar, erken boşalma, sertleşme bozukluğu vb.
Yaşam sorunları; Stres, aşırı titizlik, Çekingenlik, Evlilik Sorunları, Aile sorunları, İlişki Sorunları (Ayrılık, kaybetme korkusu, terk edilme, çatışma, vb.), Sınav kaygısı (ÖSS, ÜDS, vize ve finaller vb), Çocuk yetiştirme tutumları.
Psikolojik travmalar; Kazalar, saldırılar, doğal afetler gibi ani ve beklenmedik durumlarda gelişen stres bozukluğu.
Yeme Bozukluğu; Yemek yeme konusunda direnç ve kilo verme ile ilgili aşırı uğraş anlamına gelenanoreksia nervoza ve aşırı yiyip çıkarma şekilnde seyreden bulumia nevroza gibi yeme bozuklukları , kilo kontrolü ve obesite sorunlarına diyetisyen işbirliği ile yaklaşılır.Psikolojik Testler

Kişilik Testleri
Minnesota Çokyönlü Kişilik Envanteri(MMPI) ve tanı ve tedaviye yardımcı olacak diğer psikometrik ölçekler uygulanmaktadır.
MMPI testinden kişinin ruhsal sorunlarını belirlemede, kamu güvenliği alanında çalışanların kişiliklerinin işe uygunluğunu değerlendirmede yararlanmaktadır. MMPI, 566 sorudan oluşmaktadır ve 15 kadar ayrı ölçek içermektedir.
Depresyon ve kaygı bozukluklarının değerlendirilmesi ve objektif ölçümlerinin yapılması için çeşitli ölçekler kullanılmaktadır. Beck Depresyon envanteri, Sosyal Fobi ölçeği, SCL-90 gibi...

Hastanemiz Psikologları Görev Dağılımı:

Psikolog Erhan SÖNMEZ-ÇİM/Poliklinik
Psikolog Merve AĞAN- ÇİM/Poliklinik
Psikolog Muhammed Enes ARAZ-TRSM
Psikolog Melik YAZICI-Poliklinik/ATM
Psikolog Güler ARAZ-Poliklinik
Psikolog Zelal AY-Obezite Birimi/Hasta Hakları Gezici Ekibi
Psikolog Selman NERGİZ-Denetimli Serbestlik Birimi/ Hasta Hakları Gezici EkibiPaylaş